40MM SPLIT-CORE 1000A:4-20MA UNI
Product Attributes:
Series AIMH040
Product Status Active
For Measuring DC
Sensor Type Hall Effect
Current - Sensing 1000A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity -
Frequency DC
Linearity -
Accuracy ±1%
Voltage - Supply ±15V
Response Time -
Current - Supply (Max) 35mA
Operating Temperature -10°C ~ 85°C
Polarization Unidirectional
Mounting Type Panel Mount
Package / Case Module, Single Pass Through
Supplier Device Package -
TT-DKEY-2272-AIMH040-1000A-420-ND
Aim Dynamics
1 1
Aim Dynamics 2272-AIMH040-1000A-420-ND
Sku: TT-DKEY-2272-AIMH040-1000A-420-ND
Description of product
Product Attributes:
Series AIMH040
Product Status Active
For Measuring DC
Sensor Type Hall Effect
Current - Sensing 1000A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity -
Frequency DC
Linearity -
Accuracy ±1%
Voltage - Supply ±15V
Response Time -
Current - Supply (Max) 35mA