400 IN VOLTAGE DIVIDER STRING PO
Product Attributes:
Series SK1
Product Status Active
For Measuring Linear Position
Technology Resistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical -
Linear Range 0 ~ 10160.00mm (0 ~ 400.00")
Output Analog Voltage
Output Signal -
Actuator Type String Potentiometer
Linearity -
Resistance Tolerance ±10%
Voltage - Supply 30V
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Connector
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Grade -
Qualification -
Package / Case Module
Supplier Device Package -
Resistance -
TT-DKEY-2266-SK1-400-3-ND,223-1917-ND
TE Connectivity Measurement Specialties
1 1
TE Connectivity Measurement Specialties 2266-SK1-400-3-ND,223-1917-ND
Sku: TT-DKEY-2266-SK1-400-3-ND,223-1917-ND
Description of product
Product Attributes:
Series SK1
Product Status Active
For Measuring Linear Position
Technology Resistive
Output Analog Voltage
Output Signal -
Linearity -
Resistance Tolerance ±10%
Voltage - Supply 30V
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Connector