AC/DC CONVERTER 12V 60W
Product Attributes:
Series MBC60 (60W)
Product Status Active
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 5.4 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Power (Watts) 60W
Applications Medical
Voltage - Isolation 4.242 kV
Efficiency 85%
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Features Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Approval Agency CE, CSA
Standard Number -
TT-DKEY-2266-MBC60-1012G-2-ND,179-2808-ND
Bel Power Solutions
1 1
Bel Power Solutions 2266-MBC60-1012G-2-ND,179-2808-ND
Sku: TT-DKEY-2266-MBC60-1012G-2-ND,179-2808-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 12V 60W
Product Attributes:
Series MBC60 (60W)
Product Status Active
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 5.4 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Power (Watts) 60W
Applications Medical
Voltage - Isolation 4.242 kV
Efficiency 85%
Mounting Type Chassis Mount