AC/DC CONVERTER 24V 110/150W
Product Attributes:
Series MBC150 (150W)
Product Status Active
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 4.17 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Power (Watts) 110W (150W Forced Air)
Applications Medical
Voltage - Isolation 5.9 kV
Efficiency 86%
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Features Adjustable Output, DC Input Capable, Standby Output, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.32" H (101.6mm x 50.8mm x 33.6mm)
Approval Agency -
Standard Number -
TT-DKEY-2266-MBC150-1T24G-2-ND,179-2795-ND
Bel Power Solutions
1 1
Bel Power Solutions 2266-MBC150-1T24G-2-ND,179-2795-ND
Sku: TT-DKEY-2266-MBC150-1T24G-2-ND,179-2795-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 24V 110/150W
Product Attributes:
Series MBC150 (150W)
Product Status Active
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 4.17 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Applications Medical
Voltage - Isolation 5.9 kV
Efficiency 86%
Mounting Type Chassis Mount