AC/DC CONVERTER 12V 41W
Product Attributes:
Series Linear C
Product Status Active
Type Linear
Number of Outputs 1
Voltage - Input 100, 120, 220, 230, 240 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 3.4 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Power (Watts) 41W
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 55%
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Features Adjustable Output, Remote Sense
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.62" L x 4.87" W x 2.95" H (142.8mm x 123.7mm x 74.9mm)
Approval Agency -
Standard Number -
TT-DKEY-2266-HC12-3.4-AG-ND,179-2321-ND
Bel Power Solutions
1 1
Bel Power Solutions 2266-HC12-3.4-AG-ND,179-2321-ND
Sku: TT-DKEY-2266-HC12-3.4-AG-ND,179-2321-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 12V 41W
Product Attributes:
Series Linear C
Product Status Active
Type Linear
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 3.4 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Power (Watts) 41W
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 55%
Mounting Type Chassis Mount