LEAD FREE NO-CLEAN FLUX CORE SIL
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Type Wire Solder
Composition Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5)
Diameter 0.020" (0.51mm)
Melting Point 430°F (221°C)
Flux Type No-Clean
Wire Gauge 24 AWG, 25 SWG
Mesh Type -
Process Lead Free
Form Spool, 2 oz (56.70g)
Shelf Life -
Shelf Life Start -
Storage/Refrigeration Temperature -
TT-DKEY-2260-WBNCSAC20-2OZ-ND
1 1
SRA Soldering Products 2260-WBNCSAC20-2OZ-ND
Sku: TT-DKEY-2260-WBNCSAC20-2OZ-ND
Description of product
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Type Wire Solder
Diameter 0.020" (0.51mm)
Melting Point 430°F (221°C)
Flux Type No-Clean
Wire Gauge 24 AWG, 25 SWG