1.5" DIA INCREMENTAL ENCODER 1/4
Product Attributes:
Series 15T
Output Type Open Collector
Pulses per Revolution 2048
Voltage - Supply 5V ~ 28V
Actuator Type 10mm Open Center
Detent No
Built in Switch No
Mounting Type Chassis Mount, Motors
Orientation User Selectable
Termination Style Cable
Rotational Life (Cycles Min) -
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-2239-15T-01SA-2048NV1ROC-M00-ND
Encoder Products Company
1 1
Encoder Products Company 2239-15T-01SA-2048NV1ROC-M00-ND
Sku: TT-DKEY-2239-15T-01SA-2048NV1ROC-M00-ND
Description of product
Product Attributes:
Series 15T
Output Type Open Collector
Pulses per Revolution 2048
Voltage - Supply 5V ~ 28V
Actuator Type 10mm Open Center