1.5" DIA INCREMENTAL ENCODER 1/4
Product Attributes:
Series 15S
Product Status Active
DigiKey Programmable Not Verified
Encoder Type Incremental
Output Type Open Collector
Pulses per Revolution 200
Voltage - Supply 5V ~ 28V
Actuator Type Shaft
Detent No
Built in Switch No
Mounting Type Servo Mount
Orientation User Selectable
Termination Style Cable
Rotational Life (Cycles Min) 12B
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-2239-15S-19M1-0200NV1ROC-M00-ND
Encoder Products Company
1 1
Encoder Products Company 2239-15S-19M1-0200NV1ROC-M00-ND
Sku: TT-DKEY-2239-15S-19M1-0200NV1ROC-M00-ND
Description of product
Product Attributes:
Series 15S
Product Status Active
Encoder Type Incremental
Output Type Open Collector
Pulses per Revolution 200
Voltage - Supply 5V ~ 28V