HTU31V I.C 31V RH/T ANALOG R1500
Product Attributes:
Series HTU31
Product Status Active
Sensor Type Humidity, Temperature
Humidity Range 0 ~ 100% RH
Output Type Analog Voltage
Output -
Accuracy ±2% RH
Response Time 5 s
Sensitivity -
Voltage - Supply 3V ~ 5.5V
Mounting Type Surface Mount
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-DFN (2.5x2.5)
TT-DKEY-223-10142048-31TR-ND,223-10142048-31CT-ND
TE Connectivity Measurement Specialties
1 1
TE Connectivity Measurement Specialties 223-10142048-31TR-ND,223-10142048-31CT-ND
Sku: TT-DKEY-223-10142048-31TR-ND,223-10142048-31CT-ND
Description of product
Product Attributes:
Series HTU31
Product Status Active
Humidity Range 0 ~ 100% RH
Output Type Analog Voltage
Output -
Accuracy ±2% RH
Response Time 5 s
Sensitivity -
Voltage - Supply 3V ~ 5.5V
Mounting Type Surface Mount