HEAT SINK, STAMPING, TO-218/TO-2
Product Attributes:
Series HSS
Product Status Active
Type Top Mount
Package Cooled TO-218, TO-220
Attachment Method Bolt On
Shape Rectangular, Fins
Length 0.866" (22.00mm)
Width 0.748" (19.00mm)
Diameter -
Fin Height 0.748" (19.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise 3.35W @ 75°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow 8.80°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural 22.39°C/W
Material Aluminum Alloy
Material Finish Black Anodized
TT-DKEY-2223-HSS19-B20-NP-ND
CUI Devices
1 1
CUI Devices 2223-HSS19-B20-NP-ND
Sku: TT-DKEY-2223-HSS19-B20-NP-ND
Description of product
Product Attributes:
Series HSS
Product Status Active
Type Top Mount
Package Cooled TO-218, TO-220
Attachment Method Bolt On
Shape Rectangular, Fins
Length 0.866" (22.00mm)
Width 0.748" (19.00mm)
Diameter -
Fin Height 0.748" (19.00mm)