BUZZER PIEZO 3V 7.5X7.5 SMD
Product Attributes:
Series CPT
Product Status Active
Driver Circuitry Transducer, Externally Driven
Input Type Peak-Peak Signal
Voltage - Rated 3 V
Voltage Range 1 ~ 25V
Frequency 6kHz
Technology Piezo
Operating Mode Single Tone
Duration -
Sound Pressure Level (SPL) 65dB @ 3V, 10cm
Current - Supply 1mA
Port Location Top
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Approval Agency -
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder Pads
Size / Dimension 0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max) 0.098" (2.50mm)
Ingress Protection -
TT-DKEY-2223-CPT-7502-65-SMT-TR-ND,2223-CPT-7502-65-SMT-TRCT-ND,2223-CPT-7502-65-SMT-TRDKR-ND
CUI Devices
1 1
CUI Devices 2223-CPT-7502-65-SMT-TR-ND,2223-CPT-7502-65-SMT-TRCT-ND,2223-CPT-7502-65-SMT-TRDKR-ND
Sku: TT-DKEY-2223-CPT-7502-65-SMT-TR-ND,2223-CPT-7502-65-SMT-TRCT-ND,2223-CPT-7502-65-SMT-TRDKR-ND
Description of product
BUZZER PIEZO 3V 7.5X7.5 SMD
Product Attributes:
Series CPT
Product Status Active
Input Type Peak-Peak Signal
Voltage - Rated 3 V
Voltage Range 1 ~ 25V
Frequency 6kHz
Technology Piezo
Operating Mode Single Tone
Duration -
Current - Supply 1mA
Port Location Top
Approval Agency -
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder Pads