FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE
Product Attributes:
Series CFM-80CF
Product Status Active
Voltage - Rated 12VDC
Size / Dimension Square - 80mm L x 80mm H
Width 20.00mm
Air Flow 44.0 CFM (1.23m³/min)
Static Pressure 0.240 in H2O (59.8 Pa)
Bearing Type omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Fan Type Tubeaxial
Features Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Noise 40.2dB(A)
RPM 4500 RPM
Termination 3 Wire Leads
Ingress Protection -
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approval Agency CE, cURus, TUV
Weight -
Power (Watts) 3.6 W
TT-DKEY-2223-CFM-8020CF-145-401-20-ND
CUI Devices
1 1
CUI Devices 2223-CFM-8020CF-145-401-20-ND
Sku: TT-DKEY-2223-CFM-8020CF-145-401-20-ND
Description of product
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE
Product Attributes:
Series CFM-80CF
Product Status Active
Voltage - Rated 12VDC
Width 20.00mm
Air Flow 44.0 CFM (1.23m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Noise 40.2dB(A)
RPM 4500 RPM
Termination 3 Wire Leads
Ingress Protection -
Approval Agency CE, cURus, TUV
Weight -
Power (Watts) 3.6 W