DC AXIAL FAN, 60 MM SQUARE, 20 M
Product Attributes:
Series CFM-60C
Product Status Active
Voltage - Rated 24VDC
Size / Dimension Square - 60mm L x 60mm H
Width 20.00mm
Air Flow 19.8 CFM (0.554m³/min)
Static Pressure 0.160 in H2O (39.8 Pa)
Bearing Type omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Fan Type Tubeaxial
Features Auto Restart
Noise 25.8dB(A)
RPM 4000 RPM
Termination 2 Wire Leads
Ingress Protection -
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approval Agency CE, cURus, TUV
Weight -
Power (Watts) 1.44 W
TT-DKEY-2223-CFM-6020C-240-320-ND
CUI Devices
1 1
CUI Devices 2223-CFM-6020C-240-320-ND
Sku: TT-DKEY-2223-CFM-6020C-240-320-ND
Description of product
Product Attributes:
Series CFM-60C
Product Status Active
Voltage - Rated 24VDC
Width 20.00mm
Fan Type Tubeaxial
Features Auto Restart
Noise 25.8dB(A)
RPM 4000 RPM
Termination 2 Wire Leads
Ingress Protection -
Approval Agency CE, cURus, TUV
Weight -
Power (Watts) 1.44 W