FAN AXIAL 40X20MM BALL 5VDC WIRE
Product Attributes:
Series CFM-40BF
Product Status Active
Voltage - Rated 5VDC
Size / Dimension Square - 40mm L x 40mm H
Width 20.00mm
Air Flow 4.4 CFM (0.123m³/min)
Static Pressure 0.060 in H2O (14.9 Pa)
Bearing Type Ball
Fan Type Tubeaxial
Features Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Noise 11.4dB(A)
RPM 3500 RPM
Termination 3 Wire Leads
Ingress Protection -
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approval Agency CE, cURus, TUV
Weight -
Power (Watts) 300 mW
TT-DKEY-2223-CFM-4020BF-035-114-20-ND
CUI Devices
1 1
CUI Devices 2223-CFM-4020BF-035-114-20-ND
Sku: TT-DKEY-2223-CFM-4020BF-035-114-20-ND
Description of product
Product Attributes:
Series CFM-40BF
Product Status Active
Voltage - Rated 5VDC
Width 20.00mm
Air Flow 4.4 CFM (0.123m³/min)
Bearing Type Ball
Fan Type Tubeaxial
Noise 11.4dB(A)
RPM 3500 RPM
Termination 3 Wire Leads
Ingress Protection -
Approval Agency CE, cURus, TUV
Weight -
Power (Watts) 300 mW