HOOK-UP STRND 22AWG GREEN
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 22 AWG
Conductor Strand 7/30
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter 0.062" (1.57mm)
Jacket (Insulation) Thickness 0.016" (0.41mm)
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 1000V
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Jacket Color Green
Qualification MIL-W-16878 Type C
TT-DKEY-2215/22GR-1000-ND
Daburn Electronics
1 1
Daburn Electronics 2215/22GR-1000-ND
Sku: TT-DKEY-2215/22GR-1000-ND
Description of product
HOOK-UP STRND 22AWG GREEN
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 22 AWG
Conductor Strand 7/30
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 1000V