HOOK-UP STRND 24AWG 150V YW 100'
Product Attributes:
Series 2200
Product Status Active
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 24 AWG
Conductor Strand 19/36
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter 0.046" (1.17mm)
Jacket (Insulation) Thickness 0.010" (0.25mm)
Length 100.0' (30.5m)
Voltage 600V
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Jacket Color Yellow
Ratings UL Style 1429
Features Abrasion Resistant
Grade -
Qualification MIL-W-16878 Type B
TT-DKEY-2201/24YL-100-ND
Daburn Electronics
1 1
Daburn Electronics 2201/24YL-100-ND
Sku: TT-DKEY-2201/24YL-100-ND
Description of product
Product Attributes:
Series 2200
Product Status Active
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 24 AWG
Conductor Strand 19/36
Length 100.0' (30.5m)
Voltage 600V