HOOK-UP STRND 28AWG GRN 1000'
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 28 AWG
Jacket (Insulation) Diameter 0.035" (0.89mm)
Jacket (Insulation) Thickness 0.010" (0.25mm)
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 600V
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Jacket Color Green
Qualification MIL-W-16878 Type B
TT-DKEY-2200/28GR-1000-ND
Daburn Electronics
1 1
Daburn Electronics 2200/28GR-1000-ND
Sku: TT-DKEY-2200/28GR-1000-ND
Description of product
HOOK-UP STRND 28AWG GRN 1000'
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 28 AWG
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 600V