HOOK-UP STRND 28AWG BLUE
Product Attributes:
Series 2200
Product Status Active
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 28 AWG
Conductor Strand 7/36
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter 0.035" (0.89mm)
Jacket (Insulation) Thickness 0.010" (0.25mm)
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 600V
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Jacket Color Blue
Ratings UL Style 1429
Features Abrasion Resistant
Grade -
Qualification MIL-W-16878 Type B
TT-DKEY-2200/28BL-1000-ND
Daburn Electronics
1 1
Daburn Electronics 2200/28BL-1000-ND
Sku: TT-DKEY-2200/28BL-1000-ND
Description of product
HOOK-UP STRND 28AWG BLUE
Product Attributes:
Series 2200
Product Status Active
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 28 AWG
Conductor Strand 7/36
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 600V