HOOK-UP SOLID 22AWG BRN 1000'
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 22 AWG
Conductor Strand Solid
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter 0.054" (1.37mm)
Jacket (Insulation) Thickness 0.010" (0.25mm)
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 600V
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Jacket Color Brown
Qualification MIL-W-16878 Type B
TT-DKEY-2200/22SBR-1000-ND
Daburn Electronics
1 1
Daburn Electronics 2200/22SBR-1000-ND
Sku: TT-DKEY-2200/22SBR-1000-ND
Description of product
HOOK-UP SOLID 22AWG BRN 1000'
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 22 AWG
Conductor Strand Solid
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 600V