1000A CURRENT TRANSDUCER CURRENT
Product Attributes:
Series DN
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Sensor Type Flux Gate, Closed Loop
Current - Sensing ±1000A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Current
Sensitivity -
Frequency 31.25kHz
Linearity -
Accuracy -
Voltage - Supply 14.25V ~ 15.75V
Response Time 1µs
Current - Supply (Max) 1.1A
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Bidirectional
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module, Single Pass Through
Supplier Device Package -
TT-DKEY-2186-DN1000ID-ND
Danisense A/S
1 1
Danisense A/S 2186-DN1000ID-ND
Sku: TT-DKEY-2186-DN1000ID-ND
Description of product
Product Attributes:
Series DN
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Current - Sensing ±1000A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Current
Sensitivity -
Frequency 31.25kHz
Linearity -
Accuracy -
Response Time 1µs
Current - Supply (Max) 1.1A