Motor Type Stepper
Stroke Length 1.969" (50.00mm)
Load Force (Dynamic) 264.55lbf (1176.8N)
Load Force (Static) 224.81lbf (1000.0N)
Speed 3.54 in/s (90.0 mm/s)
Duty Cycle 100%
Voltage - Rated 24VDC
Construction Ball Screw
Accuracy ±20µm
Acceleration 1.50 m/s²
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Ingress Protection IP40
Approval Agency -
TT-DKEY-2171-EPCS-BS-60-50-5P-A-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Festo Corporation
1 1
Festo Corporation 2171-EPCS-BS-60-50-5P-A-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Sku: TT-DKEY-2171-EPCS-BS-60-50-5P-A-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Motor Type Stepper
Stroke Length 1.969" (50.00mm)
Speed 3.54 in/s (90.0 mm/s)
Duty Cycle 100%
Voltage - Rated 24VDC
Construction Ball Screw
Accuracy ±20µm
Acceleration 1.50 m/s²