Motor Type Stepper
Stroke Length 5.906" (150.00mm)
Load Force (Dynamic) 123.46lbf (549.2N)
Load Force (Static) 224.81lbf (1000.0N)
Speed 8.66 in/s (220.0 mm/s)
Duty Cycle 100%
Voltage - Rated 24VDC
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Ingress Protection IP40
Approval Agency -
TT-DKEY-2171-EPCS-BS-60-150-12P-A-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Festo Corporation
1 1
Festo Corporation 2171-EPCS-BS-60-150-12P-A-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Sku: TT-DKEY-2171-EPCS-BS-60-150-12P-A-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Motor Type Stepper
Speed 8.66 in/s (220.0 mm/s)
Duty Cycle 100%
Voltage - Rated 24VDC