Motor Type Stepper
Stroke Length 1.969" (50.00mm)
Load Force (Dynamic) 88.19lbf (392.3N)
Load Force (Static) 101.16lbf (450.0N)
Speed 9.06 in/s (230.0 mm/s)
Duty Cycle 100%
Voltage - Rated 24VDC
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Ingress Protection IP40
Approval Agency -
TT-DKEY-2171-EPCS-BS-45-50-10P-A-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Festo Corporation
1 1
Festo Corporation 2171-EPCS-BS-45-50-10P-A-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Sku: TT-DKEY-2171-EPCS-BS-45-50-10P-A-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Motor Type Stepper
Stroke Length 1.969" (50.00mm)
Speed 9.06 in/s (230.0 mm/s)
Duty Cycle 100%
Voltage - Rated 24VDC