ELECTRIC CYLINDER UNIT
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Type Linear Actuator
Motor Type Stepper
Stroke Length 5.906" (150.00mm)
Load Force (Dynamic) 88.19lbf (392.3N)
Load Force (Static) 101.16lbf (450.0N)
Speed 9.06 in/s (230.0 mm/s)
Duty Cycle 100%
Voltage - Rated 24VDC
Construction Ball Screw
Accuracy ±20µm
Acceleration 5.00 m/s²
Features Integrated Controller, Limit Switches
Gear Reduction Ratio -
Feedback Type Absolute Encoder
Termination Style Wire Leads with Connector
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Ingress Protection IP40
Approval Agency -
TT-DKEY-2171-EPCS-BS-45-150-10P-A-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Festo Corporation
1 1
Festo Corporation 2171-EPCS-BS-45-150-10P-A-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Sku: TT-DKEY-2171-EPCS-BS-45-150-10P-A-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Description of product
ELECTRIC CYLINDER UNIT
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Type Linear Actuator
Motor Type Stepper
Speed 9.06 in/s (230.0 mm/s)
Duty Cycle 100%
Voltage - Rated 24VDC
Construction Ball Screw
Accuracy ±20µm
Acceleration 5.00 m/s²
Gear Reduction Ratio -
Feedback Type Absolute Encoder