ELECTRIC CYLINDER UNIT
Product Status Active
Type Linear Actuator
Motor Type Stepper
Stroke Length 3.937" (100.00mm)
Load Force (Dynamic) 52.91lbf (235.4N)
Load Force (Static) 33.72lbf (150.0N)
Speed 8.27 in/s (210.0 mm/s)
Duty Cycle 100%
Voltage - Rated 24VDC
Construction Ball Screw
Accuracy ±20µm
Acceleration 5.00 m/s²
Features Integrated Controller, Limit Switches
Gear Reduction Ratio -
Feedback Type Absolute Encoder
Termination Style Wire Leads with Connector
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Ingress Protection IP40
Approval Agency -
TT-DKEY-2171-EPCS-BS-32-100-8P-A-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Festo Corporation
1 1
Festo Corporation 2171-EPCS-BS-32-100-8P-A-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Sku: TT-DKEY-2171-EPCS-BS-32-100-8P-A-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Description of product
ELECTRIC CYLINDER UNIT
Product Status Active
Type Linear Actuator
Motor Type Stepper
Speed 8.27 in/s (210.0 mm/s)
Duty Cycle 100%
Voltage - Rated 24VDC
Construction Ball Screw
Accuracy ±20µm
Acceleration 5.00 m/s²
Gear Reduction Ratio -
Feedback Type Absolute Encoder