ELECTRIC CYLINDER UNIT
Product Status Active
Type Linear Actuator
Motor Type Stepper
Stroke Length 0.394" (10.00mm)
Load Force (Dynamic) 2.20lbf (9.8N)
Load Force (Static) 33.72lbf (150.0N)
Speed 23.62 in/s (600.0 mm/s)
Duty Cycle 100%
Voltage - Rated 24VDC
Construction Belt Driven
Accuracy ±50µm
Acceleration 9.00 m/s²
Features Integrated Controller, Limit Switches
Gear Reduction Ratio -
Feedback Type Absolute Encoder
Termination Style Connector
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Ingress Protection IP40
Approval Agency -
TT-DKEY-2171-EPCE-TB-60-10-FL-MF-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Festo Corporation
1 1
Festo Corporation 2171-EPCE-TB-60-10-FL-MF-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Sku: TT-DKEY-2171-EPCE-TB-60-10-FL-MF-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Description of product
ELECTRIC CYLINDER UNIT
Product Status Active
Type Linear Actuator
Motor Type Stepper
Stroke Length 0.394" (10.00mm)
Speed 23.62 in/s (600.0 mm/s)
Duty Cycle 100%
Voltage - Rated 24VDC
Construction Belt Driven
Accuracy ±50µm
Acceleration 9.00 m/s²
Gear Reduction Ratio -
Feedback Type Absolute Encoder
Termination Style Connector