ELECTRO-CYLINDER
Product Status Active
Type Linear Actuator (Without Motor)
Motor Type -
Stroke Length 3.937" (100.00mm)
Load Force (Dynamic) -
Load Force (Static) -
Speed 23.62 in/s (600.0 mm/s)
Duty Cycle -
Voltage - Rated -
Construction Ball Screw
Accuracy ±20µm
Acceleration 15.00 m/s²
Features -
Gear Reduction Ratio -
Feedback Type -
Termination Style -
Operating Temperature 0°C ~ 60°C
Ingress Protection IP40
Approval Agency -
TT-DKEY-2171-EPCC-BS-45-100-10P-A-ND
Festo Corporation
1 1
Festo Corporation 2171-EPCC-BS-45-100-10P-A-ND
Sku: TT-DKEY-2171-EPCC-BS-45-100-10P-A-ND
Description of product
ELECTRO-CYLINDER
Product Status Active
Motor Type -
Load Force (Dynamic) -
Load Force (Static) -
Speed 23.62 in/s (600.0 mm/s)
Duty Cycle -
Voltage - Rated -
Construction Ball Screw
Accuracy ±20µm
Acceleration 15.00 m/s²
Gear Reduction Ratio -
Feedback Type -
Termination Style -