SPINDLE AXIS
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Type Linear Axis (Without Motor)
Motor Type -
Stroke Length 19.685" (500.00mm)
Load Force (Dynamic) -
Load Force (Static) -
Speed 31.50 in/s (800.0 mm/s)
Duty Cycle -
Voltage - Rated -
Construction Ball Screw
Accuracy ±10µm
Acceleration 15.00 m/s²
Features -
Gear Reduction Ratio -
Feedback Type -
Termination Style -
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Ingress Protection IP40
Approval Agency -
TT-DKEY-2171-ELGC-BS-KF-60-500-12P-ND
Festo Corporation
1 1
Festo Corporation 2171-ELGC-BS-KF-60-500-12P-ND
Sku: TT-DKEY-2171-ELGC-BS-KF-60-500-12P-ND
Description of product
SPINDLE AXIS
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Motor Type -
Load Force (Dynamic) -
Load Force (Static) -
Speed 31.50 in/s (800.0 mm/s)
Duty Cycle -
Voltage - Rated -
Construction Ball Screw
Accuracy ±10µm
Acceleration 15.00 m/s²
Gear Reduction Ratio -
Feedback Type -
Termination Style -