MINI-SLIDE UNIT
Product Attributes:
Series Electric slide drive
Product Status Active
Type Linear Axis
Motor Type Stepper
Stroke Length 1.969" (50.00mm)
Load Force (Dynamic) 13.48lbf (60.0N)
Load Force (Static) -
Speed 7.48 in/s (190.0 mm/s)
Duty Cycle 100%
Voltage - Rated 24VDC
Construction Ball Screw
Accuracy ±15µm
Acceleration 5.00 m/s²
Features Integrated Controller, Limit Switches
Gear Reduction Ratio -
Feedback Type Absolute Encoder
Termination Style Connector
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Ingress Protection IP40
Approval Agency -
TT-DKEY-2171-EGSS-BS-KF-32-50-8P-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Festo Corporation
1 1
Festo Corporation 2171-EGSS-BS-KF-32-50-8P-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Sku: TT-DKEY-2171-EGSS-BS-KF-32-50-8P-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Description of product
MINI-SLIDE UNIT
Product Attributes:
Series Electric slide drive
Product Status Active
Type Linear Axis
Motor Type Stepper
Stroke Length 1.969" (50.00mm)
Load Force (Static) -
Speed 7.48 in/s (190.0 mm/s)
Duty Cycle 100%
Voltage - Rated 24VDC
Construction Ball Screw
Accuracy ±15µm
Acceleration 5.00 m/s²
Gear Reduction Ratio -
Feedback Type Absolute Encoder
Termination Style Connector