MAGNETIC SWITCH CURRENT SENSOR
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Sensor Type Hall Effect, Differential
Current - Sensing 50A
Number of Channels 1
Output SPI
Sensitivity -
Frequency DC ~ 18kHz
Linearity ±3.5%
Accuracy ±0.05%
Voltage - Supply 3.1V ~ 3.5V
Response Time -
Current - Supply (Max) 20mA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Unidirectional
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TDFN
Supplier Device Package -
TT-DKEY-2156-TLI4970-D050T5XUMA1-ND
Infineon Technologies
1 1
Infineon Technologies 2156-TLI4970-D050T5XUMA1-ND
Sku: TT-DKEY-2156-TLI4970-D050T5XUMA1-ND
Description of product
MAGNETIC SWITCH CURRENT SENSOR
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Current - Sensing 50A
Number of Channels 1
Output SPI
Sensitivity -
Frequency DC ~ 18kHz
Linearity ±3.5%
Accuracy ±0.05%
Voltage - Supply 3.1V ~ 3.5V
Response Time -
Current - Supply (Max) 20mA