PRESSURE SWITCH 10-250 PSIG
Product Attributes:
Series J205G
Product Status Active
Applications -
Pressure Type Switch
Operating Pressure 10PSI ~ 250PSI (68.95kPa ~ 1723.69kPa)
Output Type SPDT
Output -
Accuracy ±10PSI (±68.95kPa)
Voltage - Supply -
Port Size Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Port Style Threaded
Features -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Maximum Pressure 5000PSI (34473.79kPa)
Operating Temperature -54°C ~ 107°C
Package / Case Cylinder, Threaded
Supplier Device Package -
TT-DKEY-2155-J205G-25S-C52TB-DIS-ND
Whitman Controls, LLC
1 1
Whitman Controls, LLC 2155-J205G-25S-C52TB-DIS-ND
Sku: TT-DKEY-2155-J205G-25S-C52TB-DIS-ND
Description of product
PRESSURE SWITCH 10-250 PSIG
Product Attributes:
Series J205G
Product Status Active
Applications -
Pressure Type Switch
Output Type SPDT
Output -
Accuracy ±10PSI (±68.95kPa)
Voltage - Supply -
Port Style Threaded