STEPPER MOTOR
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Type -
Coil Type Bipolar
Voltage - Rated 24VDC
Current Rating (Amps) 670 mA
Steps per Revolution 200
Step Angle 1.8°
Accuracy -
Torque - Holding (oz-in / mNm) 16.6 / 117.22
Size / Dimension Square - 1.110" x 1.110" (28.20mm x 28.20mm)
NEMA Frame Size 11
Diameter - Shaft 0.197" (5.00mm)
Length - Shaft and Bearing 0.787" (20.00mm)
Mounting Hole Spacing 0.906" (23.00mm)
Termination Style Wire Leads
Operating Temperature -20°C ~ 50°C
Coil Resistance 8.6 Ohms
Features Round Shaft
TT-DKEY-2090-WO-211-20-01-RO-ND
Lin Engineering
1 1
Lin Engineering 2090-WO-211-20-01-RO-ND
Sku: TT-DKEY-2090-WO-211-20-01-RO-ND
Description of product
STEPPER MOTOR
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Type -
Coil Type Bipolar
Voltage - Rated 24VDC
Current Rating (Amps) 670 mA
Steps per Revolution 200
Step Angle 1.8°
Accuracy -
NEMA Frame Size 11
Termination Style Wire Leads
Coil Resistance 8.6 Ohms