PERMANENT MAGNET STEPPER MOTOR
Product Attributes:
Series PM
Product Status Active
Type -
Coil Type Bipolar
Voltage - Rated 12VDC
Current Rating (Amps) 0.35 A
Steps per Revolution 48
Step Angle 7.5°
Accuracy -
Torque - Holding (oz-in / mNm) 3.7 / 26
Size / Dimension Round - 0.984" Dia (25.00mm)
NEMA Frame Size -
Diameter - Shaft 0.079" (2.00mm)
Length - Shaft and Bearing 0.394" (10.00mm)
Mounting Hole Spacing 1.260" (32.00mm)
Termination Style Wire Leads with Connector
Operating Temperature -20°C ~ 50°C
Coil Resistance 14 Ohms
Features Round Shaft
TT-DKEY-2090-PM25L-075-035-ND
Lin Engineering
1 1
Lin Engineering 2090-PM25L-075-035-ND
Sku: TT-DKEY-2090-PM25L-075-035-ND
Description of product
PERMANENT MAGNET STEPPER MOTOR
Product Attributes:
Series PM
Product Status Active
Type -
Coil Type Bipolar
Voltage - Rated 12VDC
Current Rating (Amps) 0.35 A
Steps per Revolution 48
Step Angle 7.5°
Accuracy -
NEMA Frame Size -
Coil Resistance 14 Ohms