MINIATURE ROCKER SWITCH, QUICK C
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Circuit SPST
Switch Function On-Off
Current Rating (Amps) 10A (AC)
Voltage Rating - AC 125 V
Illumination Voltage (Nominal) -
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection -
Features -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 19.20mm x 13.00mm
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
TT-DKEY-2057-SW-R2-1A-F-LR13-2-ND
Adam Tech
1 1
Adam Tech 2057-SW-R2-1A-F-LR13-2-ND
Sku: TT-DKEY-2057-SW-R2-1A-F-LR13-2-ND
Description of product
Circuit SPST
Switch Function On-Off
Current Rating (Amps) 10A (AC)
Voltage Rating - AC 125 V
Ingress Protection -