MEDIUM ROCKER SWITCH, QUICK CONN
Product Attributes:
Series SW
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Circuit DPDT
Switch Function On-Off-On
Current Rating (Amps) 20A (AC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC -
Actuator Type Concave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/Cap Red
Actuator Marking O -
Illumination Type, Color LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Features -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
TT-DKEY-2057-SW-R1-4E-E-LR63-0-ND
Adam Tech
1 1
Adam Tech 2057-SW-R1-4E-E-LR63-0-ND
Sku: TT-DKEY-2057-SW-R1-4E-E-LR63-0-ND
Description of product
Product Attributes:
Series SW
Product Status Active
Circuit DPDT
Switch Function On-Off-On
Current Rating (Amps) 20A (AC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC -
Color - Actuator/Cap Red
Actuator Marking O -
Ingress Protection -