DC/DC CONVERTER 24V 75W
Product Attributes:
Series CQB75-300S-CMFC(D) (75W)
Product Status Active
Type Open Frame
Voltage - Input (Min) 180V
Voltage - Input (Max) 450V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 3.12A
Power (Watts) 75W
Voltage - Isolation 3 kV
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 90%
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.60" L x 2.40" W x 1.24" H (116.8mm x 61.0mm x 31.4mm)
Approval Agency CE
Standard Number 62368-1
TT-DKEY-2034-CQB75-300S24-CMFC-ND
Cincon Electronics Co. LTD
1 1
Cincon Electronics Co. LTD 2034-CQB75-300S24-CMFC-ND
Sku: TT-DKEY-2034-CQB75-300S24-CMFC-ND
Description of product
DC/DC CONVERTER 24V 75W
Product Attributes:
Product Status Active
Type Open Frame
Voltage - Input (Min) 180V
Voltage - Input (Max) 450V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 3.12A
Power (Watts) 75W
Voltage - Isolation 3 kV
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 90%
Mounting Type Chassis Mount