DC/DC CONVERTER 48V 101W
Product Attributes:
Series CQB100W-110S (100W)
Product Status Active
Type Enclosed
Voltage - Input (Min) 43V
Voltage - Input (Max) 160V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 2.1A
Power (Watts) 101W
Voltage - Isolation 3 kV
Applications ITE (Commercial), Railway
Efficiency 89.5%
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.60" L x 2.49" W x 1.35" H (116.8mm x 63.4mm x 34.2mm)
Approval Agency CE
Standard Number 50155; 60950-1; 62368-1
TT-DKEY-2034-CQB100W-110S48N-CMFD-ND
Cincon Electronics Co. LTD
1 1
Cincon Electronics Co. LTD 2034-CQB100W-110S48N-CMFD-ND
Sku: TT-DKEY-2034-CQB100W-110S48N-CMFD-ND
Description of product
DC/DC CONVERTER 48V 101W
Product Attributes:
Series CQB100W-110S (100W)
Product Status Active
Type Enclosed
Voltage - Input (Min) 43V
Voltage - Input (Max) 160V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 2.1A
Power (Watts) 101W
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 89.5%
Mounting Type Chassis Mount