DC/DC CONVERTER 28V 101W
Product Attributes:
Series CQB100W-110S (100W)
Product Status Active
Type Open Frame
Voltage - Input (Min) 43V
Voltage - Input (Max) 160V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 28V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 3.6A
Power (Watts) 101W
Voltage - Isolation 3 kV
Applications ITE (Commercial), Railway
Efficiency 88%
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.60" L x 2.40" W x 1.26" H (116.8mm x 61.0mm x 32.0mm)
Approval Agency CE
Standard Number 50155; 60950-1; 62368-1
TT-DKEY-2034-CQB100W-110S28-CMFC-ND
Cincon Electronics Co. LTD
1 1
Cincon Electronics Co. LTD 2034-CQB100W-110S28-CMFC-ND
Sku: TT-DKEY-2034-CQB100W-110S28-CMFC-ND
Description of product
DC/DC CONVERTER 28V 101W
Product Attributes:
Series CQB100W-110S (100W)
Product Status Active
Type Open Frame
Voltage - Input (Min) 43V
Voltage - Input (Max) 160V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 28V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 3.6A
Power (Watts) 101W
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 88%
Mounting Type Chassis Mount