AC/DC CONVERTER 5V 40W
Product Attributes:
Series CFM50S (50W)
Product Status Active
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 8 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 40W
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 85%
Operating Temperature -30°C ~ 80°C (With Derating)
Features Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.60" L x 2.52" W x 1.36" H (91.4mm x 64.0mm x 34.5mm)
Approval Agency CE, cURus, FCC
Standard Number 60335-1; 62368-1
TT-DKEY-2034-CFM50S050-CA-ND
Cincon Electronics Co. LTD
1 1
Cincon Electronics Co. LTD 2034-CFM50S050-CA-ND
Sku: TT-DKEY-2034-CFM50S050-CA-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 5V 40W
Product Attributes:
Series CFM50S (50W)
Product Status Active
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 8 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 40W
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 85%
Mounting Type Chassis Mount