AC/DC CONVERTER 24V 380W
Product Attributes:
Series CFM500S (500W)
Product Status Active
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 15.83 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 380W (500W Forced Air)
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 93%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Features Adjustable Output, Baseplate, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.54" H (127.0mm x 76.2mm x 39.1mm)
Approval Agency CE, cURus, D-Mark, FCC
Standard Number 60335-1; 62368-1
TT-DKEY-2034-CFM500S240-ND
Cincon Electronics Co. LTD
1 1
Cincon Electronics Co. LTD 2034-CFM500S240-ND
Sku: TT-DKEY-2034-CFM500S240-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 24V 380W
Product Attributes:
Series CFM500S (500W)
Product Status Active
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 15.83 A
Current - Output 6 -
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 93%
Mounting Type Chassis Mount