AC/DC CONVERTER 24V 40W
Product Attributes:
Series CFM41S (40W)
Product Status Active
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 1.67 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 40W
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 90%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Features Universal Input
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.70" L x 2.00" W x 0.78" H (68.6mm x 50.8mm x 19.7mm)
Approval Agency CE, cURus, DEMKO, FCC
Standard Number 60335-1; 62368-1
TT-DKEY-2034-CFM41S240-T-ND
Cincon Electronics Co. LTD
1 1
Cincon Electronics Co. LTD 2034-CFM41S240-T-ND
Sku: TT-DKEY-2034-CFM41S240-T-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 24V 40W
Product Attributes:
Series CFM41S (40W)
Product Status Active
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 1.67 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 40W
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 90%
Features Universal Input
Mounting Type Chassis Mount