AC/DC CONVERTER 12V 260W
Product Attributes:
Series CFM260S (260W)
Product Status Active
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 21.67 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 260W
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 92%
Operating Temperature -30°C ~ 80°C (With Derating)
Features PFC, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.32" H (101.6mm x 50.8mm x 33.6mm)
Approval Agency -
Standard Number 60335-1; 62368-1
TT-DKEY-2034-CFM260S120-ND
Cincon Electronics Co. LTD
1 1
Cincon Electronics Co. LTD 2034-CFM260S120-ND
Sku: TT-DKEY-2034-CFM260S120-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 12V 260W
Product Attributes:
Series CFM260S (260W)
Product Status Active
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 21.67 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 260W
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 92%
Features PFC, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount