AC/DC CONVERTER 36V 101W
Product Attributes:
Series CFM130S (130W)
Product Status Active
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 1 36V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 2.8 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Power (Watts) 101W (130W Forced Air)
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 94%
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
Features PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.60" L x 2.00" W x 1.30" H (91.4mm x 50.8mm x 33.0mm)
Approval Agency CE, cURus, DEMKO, FCC
Standard Number 60335-1; 60601-1; 62368-1
TT-DKEY-2034-CFM130S360-B-ND
Cincon Electronics Co. LTD
1 1
Cincon Electronics Co. LTD 2034-CFM130S360-B-ND
Sku: TT-DKEY-2034-CFM130S360-B-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 36V 101W
Product Attributes:
Series CFM130S (130W)
Product Status Active
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 1 36V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 2.8 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 94%
Mounting Type Chassis Mount