AC/DC CONVERTER 36V 101W
Product Attributes:
Series CFM130M (130W)
Product Status Active
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 36V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 2.8 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 101W (130W Forced Air)
Applications Household Appliances, Medical
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 94%
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
Features PFC, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.60" L x 2.52" W x 1.36" H (91.4mm x 64.0mm x 34.5mm)
Approval Agency CE, cURus, FCC, TUV
Standard Number -
TT-DKEY-2034-CFM130M360-C-ND
Cincon Electronics Co. LTD
1 1
Cincon Electronics Co. LTD 2034-CFM130M360-C-ND
Sku: TT-DKEY-2034-CFM130M360-C-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 36V 101W
Product Attributes:
Series CFM130M (130W)
Product Status Active
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 36V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 2.8 A
Current - Output 6 -
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 94%
Features PFC, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount