RF TXRX MODULE BT PCB TRACE SMD
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
DigiKey Programmable Not Verified
RF Family/Standard Bluetooth, WiFi
Protocol 802.11b/g/n, Bluetooth v4.2
Modulation -
Frequency 2.4GHz
Data Rate 150Mbps
Power - Output 23.98dBm
Sensitivity -97dBm
Serial Interfaces ADC, GPIO, I2C, I2S, SDIO, SPI, PWM, UART
Antenna Type PCB Trace
Utilized IC / Part ESP32-D0WD
Memory Size 4MB Flash, 16kB SRAM
Voltage - Supply 3V ~ 3.6V
Current - Receiving -
Current - Transmitting -
Mounting Type Surface Mount
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Package / Case 38-SMD Module
TT-DKEY-1914-ESP32M4TR-ND,1914-ESP32M4CT-ND,1914-ESP32M4DKR-ND
Fanstel Corp.
1 1
Fanstel Corp. 1914-ESP32M4TR-ND,1914-ESP32M4CT-ND,1914-ESP32M4DKR-ND
Sku: TT-DKEY-1914-ESP32M4TR-ND,1914-ESP32M4CT-ND,1914-ESP32M4DKR-ND
Description of product
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Modulation -
Frequency 2.4GHz
Data Rate 150Mbps
Power - Output 23.98dBm
Sensitivity -97dBm
Antenna Type PCB Trace
Utilized IC / Part ESP32-D0WD
Voltage - Supply 3V ~ 3.6V
Current - Receiving -
Current - Transmitting -
Mounting Type Surface Mount