DC/DC CONVERTER 12V 420W
Product Attributes:
Series RSD-500 (500W)
Product Status Active
Type Enclosed
Voltage - Input (Min) 33.6V
Voltage - Input (Max) 67.2V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 35A
Power (Watts) 420W
Voltage - Isolation 4 kV
Applications ITE (Commercial), Railway
Efficiency 93%
Operating Temperature -40°C ~ 80°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 9.33" L x 3.94" W x 1.61" H (237.0mm x 100.0mm x 41.0mm)
Approval Agency CB, CE, cURus, EAC, RCM
Standard Number -
TT-DKEY-1866-RSD-500C-12-ND
MEAN WELL USA Inc.
1 1
MEAN WELL USA Inc. 1866-RSD-500C-12-ND
Sku: TT-DKEY-1866-RSD-500C-12-ND
Description of product
DC/DC CONVERTER 12V 420W
Product Attributes:
Series RSD-500 (500W)
Product Status Active
Type Enclosed
Voltage - Input (Min) 33.6V
Voltage - Input (Max) 67.2V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 35A
Power (Watts) 420W
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 93%
Mounting Type Chassis Mount