LED DRIVER CC BST 12.5-46V 1.4A
Product Attributes:
Series LDH-65 (65W)
Product Status Active
Type Constant Current
Topology Boost
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9.5V
Voltage - Input (Max) 32V
Voltage - Output 12.5 ~ 46V
Current - Output (Max) 1.4A
Power (Watts) 64 W
Dimming Analog, PWM
Features OVP, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Efficiency 95%
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 2.95" L x 2.09" W x 0.89" H (75.0mm x 53.0mm x 22.7mm)
Approval Agency CE, EAC
Standard Number -
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-1866-LDH-65-1400-ND
MEAN WELL USA Inc.
1 1
MEAN WELL USA Inc. 1866-LDH-65-1400-ND
Sku: TT-DKEY-1866-LDH-65-1400-ND
Description of product
Product Attributes:
Series LDH-65 (65W)
Product Status Active
Type Constant Current
Topology Boost
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9.5V
Voltage - Input (Max) 32V
Voltage - Output 12.5 ~ 46V
Current - Output (Max) 1.4A
Power (Watts) 64 W
Dimming Analog, PWM
Features OVP, SCP
Efficiency 95%
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module