120 TO 277 VAC, 90% EFFICIENCY,
Product Attributes:
Series PKM50 (50W)
Product Status Active
Type Constant Current
Topology AC DC Converter
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Voltage - Input (Max) 305VAC
Voltage - Output 49.5V
Current - Output (Max) 1.4A
Power (Watts) 50 W
Voltage - Isolation 2.2 kV
Dimming Analog
Features OCP, OTP, SCP
Ratings IP20, NEMA 410
Operating Temperature -20°C ~ 50°C
Efficiency 90%
Termination Style Wire Leads
Size / Dimension 4.19" L x 2.37" W x 1.00" H (106.4mm x 60.2mm x 25.4mm)
Approval Agency cUL, UL
Standard Number 60950-1; UL 8750
TT-DKEY-1800-PKM50W-1400-55-SN-ND
ERP Power, LLC
1 1
ERP Power, LLC 1800-PKM50W-1400-55-SN-ND
Sku: TT-DKEY-1800-PKM50W-1400-55-SN-ND
Description of product
Product Attributes:
Series PKM50 (50W)
Product Status Active
Type Constant Current
Topology AC DC Converter
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Voltage - Input (Max) 305VAC
Voltage - Output 49.5V
Current - Output (Max) 1.4A
Power (Watts) 50 W
Voltage - Isolation 2.2 kV
Dimming Analog
Features OCP, OTP, SCP
Ratings IP20, NEMA 410
Efficiency 90%
Termination Style Wire Leads