SENSOR RTD 100OHM .06% RADIAL
Product Attributes:
Series PPG
Product Status Active
Resistance @ 0°C 100 Ohms
Resistance Tolerance ±0.06%
RTD Material Platinum (Pt)
Operating Temperature -50°C ~ 500°C
Termination PC Pins
Accuracy ±0.15°C
Temperature Coefficient 3850ppm/°C
Current -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
TT-DKEY-18-PPG101JA-ND
Littelfuse Inc.
1 1
Littelfuse Inc. 18-PPG101JA-ND
Sku: TT-DKEY-18-PPG101JA-ND
Description of product
SENSOR RTD 100OHM .06% RADIAL
Product Attributes:
Series PPG
Product Status Active
Resistance @ 0°C 100 Ohms
Resistance Tolerance ±0.06%
RTD Material Platinum (Pt)
Termination PC Pins
Accuracy ±0.15°C