AC/DC CONVERTER 12V 1200W
Product Attributes:
Series PFS1200 (1200W)
Product Status Active
Type Front End
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 180 ~ 400 VDC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 100 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 1200W
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation -
Efficiency 94%
Operating Temperature -5°C ~ 70°C (With Derating)
Features Adjustable Output, I²C Interface, PFC, Universal Input
Mounting Type Rack Mount
Size / Dimension 9.30" L x 2.15" W x 1.57" H (236.3mm x 54.5mm x 40.0mm)
Approval Agency CE, CSA, UL
Standard Number 60950-1
TT-DKEY-179-PFS1200-12-054NA-ND
Bel Power Solutions
1 1
Bel Power Solutions 179-PFS1200-12-054NA-ND
Sku: TT-DKEY-179-PFS1200-12-054NA-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 12V 1200W
Product Attributes:
Series PFS1200 (1200W)
Product Status Active
Type Front End
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 100 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 1200W
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation -
Efficiency 94%
Mounting Type Rack Mount